Tatra 613


Tatra 613 Police Special
Svět motorů 1992


Nebývá častým zvykem, aby mohly naše výrobky konkurovat zahraničnímu zboží. O skoro nemožné se na jaře letošního roku pokusila obchodní společnost Sommer US Shop s.r.o. a akciová společnost Tatra Kopřivnice,závod Příbor. Během poměrně krátké doby tito nadšenci vyrobili automobil, který může konkurovat věhlasným zahraničním výrobcům. Zrodil se speciální policejní osobní automobil Tatra 613 Police Special.

Tatra 613 RZP

Filozofie koncepce automobilu, který v podstatě představuje první generaci skutečných policejních speciálů, vychází z konkrétních poznatků získaných během výkonu policejní služby. Policejní automobil Tatra, který vychází ze známé řady 613-3 a 613-4 je schopen široké škály použití. Jeho koncepce ho předurčuje pro operace zásahových a protidrogových skupin. V těchto případech je předností automobilu odolnost, rychlost, technická vybavenost a schopnost razantního nasazení. Těmto účelům zaměřili pozornost konstruktéři a technici z Tatry Kopřivnice. Vůz má zlepšené jízdní vlastnosti upravené snížením podvozku a novými tlumiči. Jednoduchou úpravou lze podstatně zvýšit i výkon motoru.

Výrobce spolu s obchodní společností Sommer US Army Shop vybavuje vozidlo podle požadavků a přání zákazníka. K dispozici je zvýšení odolnosti karosérie pancéřováním a doplněním neprůstřelnými skly. Vozidlo může být doplněno neprůstřelnými pneumatikami a předním ochranným rámem. Ten umožňuje proniknout vozidlu přes lehčí překážky. Vnitřní ochranný rám zase chrání posádku při dopravní nehodě. Speciální schránka mezi zadními sedadly umožňuje převážet zbraně, munici a trhaviny, zabezpečuje také převoz cenných materiálů. Vozidlo je vybaveno centrálním zamykáním dveří a elektrickým stahováním oken. Posádku (řidiče a spolujezdce) odděluje od ostatních cestujících přepážka z plexiskla či plechu. Tyto skutečnosti předurčují Tatru Police Special používat také k výkonu na všech velitelských úrovních jak u policie a armády, tak u dalších organizací podobného charakteru. Obchodní společnost US Army Shop poprvé předvedla vozidlo redakci Světa motorů počátkem května. Předvádění se zúčastnili také odborníci Policie České republiky. Zatím jediný exemplář byl vyhotoven v zelenobílém provedení a působil elegantně a čistě. V základní výbavě nechyběl přední rám, maják s reproduktorem, uzamykatelná schránka a přepážka z plexiskla. Součástí vozidla je také hledací světlomet a vnitřní ochranný rám. Pro náročné zákazníky připravila Tatra také pneumatiky Michelin, servořízení a klimatizaci. Základní cena modelu 613-4 verze Long byla u předvedeného modelu 594.000,- Kčs.

Výrobce věří, že Tatra může vyplnit mezeru v parku automobilní techniky naší policie. Příznivá cena ho upřednostňuje před konkurencí z Německa a Japonska. Mercedes, BMW a Mazda nabízí stejně výkonná vozidla s obdobným speciálním vybavením za dvojnásobné ceny. Tatra nabízí rychlý a poměrně levný servis, dostatek náhradních dílů a spolehlivost. Současná ekonomická situace spíše nahrává domácím a pochopitelně levnějším výrobkům. Policie na rozhazováním nemá. Faktem však zůstává, že především antikorozní úpravy Tatry dnes nevyhovují náročné policejní službě a častému provozu za různých klimatických podmínek. Ve srovnání s ostatními zahraničními výrobky má Tatra značné nedostatky právě v této oblasti. Přítomní policejní odborníci považují tento fakt za velmi podstatný a rozhodující. Výrobce proto nabízí nahrazovat nejméně odolné díly laminátem.

Ačkoli jsme si sami nemohli ověřit jízdní vlastnosti, výrobce provedl jízdní zkoušky a hodnotí vozidlo jako "velmi dobré". Z minulosti je známé, že právě jízdní vlastnosti Tatry patřily mezi největší slabiny. Snížením podvozku se vše vyřešilo.

Zda se policie rozhodne pro výrobky českých rukou zatím nevíme. Tatra nabídla pomocnou ruku. Pomůže také někdo jí?