Tatra 613

Vy jste profesí řidič?
Tatrovák 15/1994


Vy jste profesí řidič?
"No, řekněme spíše policista."

"A jezdíte s šestsettřináctkou?"
"Teď už ne, ale dříve dost hodně, dnes jezdím s bavorákem."

"V čem je lepší?"
"Já bych neřekl, že je jednoznačně lepší. T613 je prostornější a to našim účelům více vyhovovalo."

"Jakým účelům?"
"Osobní ochraně důležitých osob."

Devatenáct "řidičů" Ministerstva vnitra ČR převzalo v pondělí v příborské Tatře devatenáct vozidel T613, která v těchto dnech slouží na setkání prezidentů sedmi evropských zemí v Litomyšli. I když slovo řidičů v předchozí větě se ocitlo v uvozovkách, neznamená to zpochybnění profesionálního řidičského umění, ale naopak, znamená, že se jedná o víc než perfektní řidiče, jak už vyplynulo z úvodního rozhovoru.

Jestliže při návštěvě papeže v České republice v roce 1990 byly zapůjčeny šestsettřináctky i s řidiči, tentokrát se jedná jen o vozidla. Ta byla během úterý a středy podrobena na vnitru důkladným kontrolám a absolvovala nácvik společných jízd, řazení do zákrytů, rozjezdy - "prostě takovou malou automobilovou spartakiádu" - jak řekl jeden z přítomných.

Devatenáct šestsettřináctek na takového akci by mělo být vidět. Kdo se v nich bude vozit, jasné v pondělí nebylo, svou "důležitou" osobu řidiči ještě přidělenou neměli.

"Víte, my ta auta bereme jako samozřejmost a jejich výjimečnost si uvědomujeme, až nám to řekne někdo cizí" - prohlásil jeden z pracovníků vnitra a dodal: "Když tady před návštěvou amerického prezidenta B. Clintona jeho ochranka zkoumala bezpečnost, vyzkoušela také technické prostředky, mezi nimi i naše vozidla a tedy i šestsettřináctky. Fascinovalo je, jak auto sedí, jak je pohodlné, jak je vlastně nepřevrátitelné. Konstatovali, že vlastně ani nevíme, jak dobré auto máme k dispozici."

-pav-


Přidáno: 16.8.2008