Tatra 613

Nový model je zatím bez názvu
Tatrovák 30/1994


Příborská TATRA chystá nový model osobního vozu - tato informace již prostřednictvím sdělovacích prostředků do podvědomí automobilové veřejnosti pronikla. Poprvé jej budeme moci zhlédnout na pražském motoršou, a to ve dnech 1.-5. října tohoto roku. Jeho fotografii ani nákres zatím našim čtenářům nenabídneme. Dosud není rozhodnuto ani o názvu vozu. Jedna strana se kloní ke jménu Fojt, druhá k názvu Prezident. Může se však objevit i další návrh (pokud nějaký máte, nenechejte si jej pro sebe), takže se nechme překvapit.

Následující informace jsme dostali od Ing. Radima Hory, vedoucího prodeje TATRY Příbor. Typové označení nového modelu TATRY zůstává stejné a bude uvedeno v technickém průkazu. Přímo na vozidle bude umístěn pouze jeho název. Tím, že se nemění typové označení, zůstává spousta homoloací, čímž se ušetří určitá část finančních prostředků. Zachován bude rovněž vzduchem chlazený motor se vstřikováním uložený vzadu. Objevily se názory, že nový model by mohl mít vodou chlazený motor vepředu, ovšem tím by se tatra zařadila do kategorie, ve které je velká konkurence. My ale chceme, aby osobní tatra zůstala klasickým vozidlem, jakým je např. Jaguár či Rolls-Royce.

Na první pohled zaznamená zákazník výrazné změny, neboť nová karosérie je velice zajímavá a pochází z dílny známého designera Václava Krále. Změnu doznala přístrojová deska, prostornější je kufr vozu, neboť bylo přemístěno náhradní kolo.

První prototyp, který bude mít premiéru v Praze, bude v barvě rubín - metalíza, sedadla budou ze světle šedé kůže.

Již nyní se hlásí v Příboře zájemci o nový model TATRA. Sériová výroba bude zahájena v dubnu 1995. Rozhodující roli při uvedení na trh bude hrát jeho kvalita a spolehlivost. To jsou dva nejdůležitější aspekty, které dokáží zákazníka přesvědčit.

V TATŘE Příbor jsme se potkali také s designerem Václavem Králem a jeho synem Jiřím, kteří na novém modelu TATRY pracují. Jak nám řekl V. Král, jeho návrh je starý více než čtyři roky. Světlo světa spatřil v únoru 1990 a jeho vznik inspirovala myšlenka, že nová vláda potřebuje auto s novou vizáží, neboť stará T613 v té době nebyla zrovna v oblibě. Tehdejším vedením TATRY bylo přislíbeno, že návrh bude realizován do tří měsíců. Nebyl. Došlo na něj až nyní.

E. Boháčová

Na přání V. Krále tlumočíme našim čtenářům také pozvání na výstavu s názvem Auta Králů, která reprezentuje výsledky posledních pěti let designérské práce Krále seniora i juniora. Ke zhlédnutí je ve Středočeském muzeu v Rostokách u Prahy denně od 9 do 18 hodin, kromě pondělí. Takže pokud budete mít cestu do Prahy, stavte se.


Přidáno: 16.8.2008