Tatra 613

Po 35 letech opět kabriolet
Tatrovák 27/1984

V roce 1978 předložilo federální ministerstvo vnitra požadavek na vývoj vozidel pro nejvyšší státní reperezentaci a na jeho základě byl zahájen vývoj vozidel T 613 - speciál, později T 613 - kabriolet. Začátkem roku 1980 bylo prvních pět vozidel speciálů předáno uživateli. Vývoj kabrioletu byl ukončen v roce 1981 a následně rozhodnuto o výrobě 4 vozidel tohoto provedení. V pátek 6. července 1984 byla předána zástupcům FMV dvě vozidla, určená pro slavnostní účely při návštěvách státníků v ČSSR a pro vojenské přehlídky.

Technickým provedením vychází T 613 - kabriolet z vozidla T 613 - speciál. Zabudování skládací střechy si však vyžádalo podstatné zásahy do karosérie vozu. Dodatečným vyztužením bylo dosaženo vyhovující tuhosti na krut a ohyb. Pro provoz pomalou rychlostí, která je u přehlídkové varianty požadována, je vozidlo vybaveno automatickou převodovkou. Zvláštní pozornost byla věnována i problematice hluku od pneumatik. Pro slavnostní příležitosti se střecha ze speciální plachtoviny skládá od středního sloupku karosérie do prostoru za zadní opěrou.

Při stavbě vozidla byla řešena řada technických a výrobních problémů. Patří mezi ně již uvedené optimální vyztužení karosérie, zdvojené zapalování s elektronickým přepínáním, zvýšené požadavky na odrušení, vyřešení elektrického spouštění oken zadních dveří bez vodících rámků, řešení těsnosti skládací střechy, elektronická přístrojová deska se signalizací "LED".

Při předávání vozidel zástupci technického vývoje bylo ze strany pracovníků FMV vysloveno nejedno uznání za dobře odvedenou práci jak dělníků, tak i techniků.

Snímek z předávání pořídil Pavel Pavliska.


Přidáno: 30.12.2012